Lucid Dreaming

ژوئیه 25, 2013

 Lucid Dreaming

خواب دیدن هم یک هنر است. دقت کردید که چقدر خواب دیدن روی اخلاق و روحیات شما اثر می گذارد؟ خوابها ممکن است روز شما را خراب کنند یا به شما انرژی و امید بدهند. بعضی از علما و فلاسفه معتقدند که خواب با رویا فرق می کند. اما هیچ کس نتوانسته به طور یقین مرز بین ایندو را مشخص کند. یعنی خواب چیست و رویا چیست خود یک بحث طولانی و عظیم است که در یک مقاله کوچک نمی گنجد. من هم نمی خواهم وارد جزئیات شوم چون آنچه الان نیاز داریم بدانیم » هنر خواب دیدن است» یا » رویابینی». یک مطلب دیگر هم داریم که » هنر خوابیدن» است که  بعدا به آن می رسیم.

«لوسید دریمینگ» Lucid Dreaming

در این باره کلاسها و دوره هایی هم وجود دارند. موسیقی های متنوعی هم برای افزایش خوابهای شفاف ساخته شده اند. منظور از شفاف خواب دیدن دو چیز است : 1- خوابهایی ببینید که می توانند در حل مشکلات به شما کمک کنند یا به عبارتی به شما راه حل را الهام کنند. 2- خوابهایی ببینید که از آینده به شما خبر می دهند.
خوابها به طور کلی سمبولیک هستند و بسته به نوع روان و باورهای فردی معنی آنها فرق می کند. یعنی اگر در باور کسی مار موجود وحشتناک و موذی است و آن فرد خواب مار ببیند باید برایش معنی بدی داشته باشد مثل اینکه خطری در کمینش است و یا کسی می خواهد به او صدمه بزند. اما دیدن مار در خواب برای فردی که مار را سمبل عظمت و قدرت می داند معنی متفاوتی خواهد داشت. برای این افراد دیدن مار به معنی به دست آوردن دانش و بیدار شدن از خواب غفلت و یا تولدی دوباره است. البته قصد من آموزش تعبیر خواب نیست. فقط مثالی زدم تا معنی شفافیت خواب را بهتر توضیح دهم.  اولین قدم برای این کار » یادآوری رویا «  است. یعنی اگر خوابت را به یاد نیاوری فایده ای ندارد. برای تقویت حافظه و یادآوری رویا می توان :
1- قبل از خواب با خود جملات تاکیدی مثبت  تکرار کنید مانند : «من خوابهایم را با دقت به یاد می آورم.» » رویاهای من زیبا هستند.» » رویاهای من به من اخبار خوب را الهام می کنند.» » من رویاهایم را دوست دارم و همه را با جزئیات به خاطر می آورم.» الی آخر…
2- دفترچه ای را با عنوان ژورنال رویا  برای خود انتخاب کنید و موقع خوابیدن آن را نزدیک خود بگذارید. تعهد کنید که بعد از هر رویا بیدار شده و آن را در دفترچه بنویسید و دوباره به خواب روید. ادامه دادن این روش کمک می کند که آهسته آهسته خوابها را در ضمیر خود بنویسید و همیشه به خاطر داشته باشید.
3- RAOM GAOM Mantra

از مانترای معروف » رائوم گائوم»   استفاده کنید. این یک مانترا یا ذکر باستانی است که باید پس از بیدار شدن در صورتی که رویای خود را فراموش کرده اید یا دقیق به یاد ندارید زیر لب تکرار کنید. در حین تکرار مانترا صحنه های رویا به سوی شما خواهند آمد و با ادامه دادن ذکر رویا کاملا به شما باز خواهد گشت. نحوه تلفظ ذکر خیلی اهمیت دارد. باید به صورت بسیار کشیده و با آهستگی اما با صدای رسا و از حلق تلفظ شود :

Raaaaaaaaaaaooooooooommmmmmm….Gaaaaaaaaaaoooooooooommmmmm

آنقدر تکرار شود تا رویا به شما بازگردد.

راه دیگری برای تقویت رویا بینی استفاده از موسیقی مخصوص است.

Brain wave Technology=Subliminal Message= Monaural , Binaural, IsoChronic
موسیقی هایی تحت عنوان » ایزو کرونیک «  و » باینورال بیتز»  و «مونورال بیتز»   از انواع موسیقی «ساب لیمینال»  هستند که به طور مستقیم روی ضمیر ناخودآگاه اثر می کنند و پیامهایی را به ذهن شما منتقل می کنند که بعدا روی ضمیر آگاه شما پدیدار خواهد شد. این موسیقی ها با عنوان » تکنولوژی امواج مغزی»   با فرکانسهای خاص تولید شده اند.
هر فرکانس طوری طراحی شده است که امواج مغزی شما را به یک یا چند تا از فازهای مغزی هدایت کند. فازهای مغزی همانطور که می دانید همان فرکانسهایی هستند که ذهن در آنها فعالیتهای خود را انجام می دهد.
مغز انسان دارای چهار فاز (مرحله) شناخته شده است : 1-  بتا : در این حالت مغز فعالیتهایی از قبیل فکر کردن و حرف زدن و فعالیتهای روزانه را انجام میدهد و در واقع زمانی است که شما بیدار و آگاه از محیط اطراف خود هستید. مغز در این حالت امواج بتا را در فرکانس 12.5-14 هرتز ساطع می کند.
2-   آلفا: در فاز آلفا مغز دارای فرکانس پایین تری است و بین 7-12 هرتز است. آلفا حالتی بین خواب و بیداری است. زمانیکه مشغول خیالات و خیالبافی هستید و به محیط اطراف توجه ندارید در حالت آلفا به سر می برید. در این حالت با یک شوک یا صدای بلند به خود می آیید و دوباره امواج مغزی به بتا باز می گردند.فرایند خود-هیپنوتیزمی معمولا به آلفا می رسد.
3-    تتا : این امواج فرکانسی بین 5-7 هرتز دارند و در این فاز مغز به خواب سبکی فرو می رود. در تتا سرعت ترمیم بافتهای بدن بیشتر می شوند و بسیاری از زخمها و جراحات روحی و جسمی بهبود می یابند. تتا همچنین حالتی است که در آن به مدیتیشن می نشینید. در این حالت ارتباط با محیط اطراف قطع می شود اما با اراده خود می توانید هر وقت که خواستید آن را تغییر داده و بیدار شوید.
4-    دلتا : در فاز دلتا ما دیگر با مغز کاری نداریم و ضمیر نا خودآگاه کاملا کنترل را در دست می گیرد. آگاهی به بالاترین درجه خود می رسد و امواج مغزی به پایین ترین حد ممکن یعنی 0-4 می رسند. این حالت در هیپنوتیزم و مدیتیشن بسیار عمیق به وجود می آید. در دلتا سرعت ترمیم 3000 برابر زمان بیداری است و امکان دسترسی به تمام داده های ذهنی وجود دارد. بازگشت از دلتا به حالت هوشیاری نیاز به زمان و راهنمایی دارد برای همین یا بعد از دلتا فرد به خواب فرو می رود و بعد از استراحت خود به خود بیدار می شود و یا توسط هیپنوتراپ بیدار خواهد شد.
حالت پنجمی هم برای امواج مغزی شناسایی شده است به نام » گاما» در حالت گاما فرکانسهای مغز به بالاترین حد ممکن بین 14-30 هرتر می رسند  این حالت فقط زمانی رخ می دهد که فرد در حال اکستازی شدید باشد. دانشمندان و مخترعین در آستانه کشف و یا کامل کردن اختراع خود به چنین فرکانس مغزی می رسند که حاکی از پرش ذهنی دارد. بیش ازاین چیزی درباره حالت گاما شناخته نشده است.

امواج «ساب لیمینال» در واقع به صورت سوتهای ممتد شنیده می شوند بدون اینکه ریتم یا تن خاصی داشته باشند ولی در اصل این سوتها فرکانسهای مخصوصی هستند که روی فعالیتهای مغزی و در نتیجه هورمونها اثر مستقیم می گذارند. این امواج روی امواج مغز اثر می کنند و آن را بالا یا پایین می برند تا نتیجه دلخواه به دست بیاید. مثلا فرکانس 528 هرتز روی مغز تولید فرکانس 8 هرتز می کند که مغز را وارد حالت تتا کرده و برای ترمیم بدن استفاده می شود. یا فرکانس   741 هرتز باعث بیداری ذهنی و باز شدن چاکرای چشم سوم می گردد. به همین ترتیب فرکانس 396 هرتز احساس گناه را از بین می برد و فرکانس  936 هرتز  خواب را لذت بخش می کند. » ایزو کرونیک» تفاوتهایی با » باینورال» دارد. در باینورال از صداهای طبیعت مثل امواج اقیانوس و یا صدای سوختن چوب در آتش هم استفاده می شود. در ایزوکرونیک چند نوع باینورال با هم ترکیب می شوند.

از دیگر انواه ساب لیمینال می توان به «

i-Doser -» Hemi-Syncو «  Brain-Sync

اشاره کرد.
با استفاده از موسیقی صحیح می توانید ذهن خود را برنامه ریزی کنید تا رویاهای دقیق و با معنی ببینید و آنها را به یاد بیاورید. به همین ترتیب با تمرین می توانید رویاهای خود را کنترل کنید و با میل خود وارد رویا شده آن را به صورتی که مایلید پیش ببرید و از آن برای پیشرفت شخصی و حتی تغییر آینده خود استفاده کنید.

و اما هنر خوابیدن که در اول مقاله اشاره کردم برای افرادی است که نمی توانند درست بخوابند و عادتهای خوابشان نا هماهنگ است یا افرادی که بدخواب و کم خواب هستند. یا کسانیکه به هر دلیلی با خوابیدن مشکل دارند.
می دانید که اگر خواب به هر دلیلی کم یا بد باشد باعث کاهش ترشح ملاتونین و در نتیجه ایجاد افسردگی مزمن خواهد شد. برای بهتر خوابیدن توصیه هایی هست که مفید خواهد بود:
1- جهت تخت یا جهتی که می خوابید نباید به گونه ای باشد که سر یا پاهایتان مستقیم جلوی در یا پنجره اتاق قرار بگیرد. اگر طوری بخوابید که در یا پنجره مستقیم بالای سرتان یا پایین پایتان قرار بگیرد در طول شب نا آرام خواهید بود و ممکن است بارها از خواب بپرید و صبحها نیز بدون انرژی بیدار می شوید. پس جهت خواب خود را تغییر دهید.
2- اگر سر خود را رو به جنوب قرار می دهید و بد خواب هستید یا صبحها بدون انرژی بیدار می شوید بهتر است سر خود را به سوی شرق و یا شمال بگذارید.
3- اگر پنجره اتاق شما به سمت خیابان یا کوچه قرار گرفته حتما از گیاهان خاردار مثل کاکتوس در اتاق خود استفاده کنید.
4- اگر در اتاق خواب شما مقابل در حمام یا توالت قرار دارد حتما در اتاق خود عود و شمع معطر بسوزانید و در داخل حمام و دستشویی نیز مقداری لوبیا بگذارید.
5- اگر هنگام خواب عصبی و کلافه هستید یا استرس دارید حتما به حالت مدیتیشن 3 دقیقه بنشینید و مودرای خواب را انجام دهید. مودرا نوعی از حرکات یوگا با انگشتان است. به این ترتیب که وسط کف دست دیگر قرار دهید و نفسهای عمیق و آهسته بکشید. ظرف چند دقیقه خواب سنگینی به شما چیره خواهد شد.
6- اگر در اتاق خواب خود کامپیوتر یا تلویزیون و موبایل دارید حتما خاموش نگه دارید یا از خود دور کنید و یا روی آنها را با پارچه بپوشانید.

امیدوارم که تجربه خوبی داشته باشید

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: